Ismét témamorzsákat szedegettem össze az utóbbi napokból.
Kezdem azzal a témával, mely nagyon csigázta a közvéleményt. Elküldtük Brüsszelbe azt a bizonyos reakciót, amire csak egy hónapot kaptunk, amit bevallok, sokalltam. Hiszen ha egy Alkotmányt meg lehet csinálni ennyi idő alatt, akkor egy ilyen válasz összedobásának nem kellene több időt igénybe vennie pár óránál. Gondolom ezt én, mint laikus. Lényeg azonban nem is ez, hanem a válasz tartalma. Nem változtatunk mi semmit sem. Felmerül a jogos kérdés: meg akarunk egyezni valójában a Valutaalappal? Nem, mivel akkor nem ez lett volna a reakció tartalma. Törökország csinált hasonló dolgot annak idején: ők is másfél évig húzták a tárgyalásokat, nyugtatták a piacokat és a végén kiderült, nincs IMF - paktum. Orbánék bandája sikeresen hülyítheti egy darabig az EU-t, de azért ők sem most jöttek le a felvédőről. Katasztrofális következményei lesznek ennek. Egekbe szökő euró és svájci frank árfolyamok, ennek következtében magasabb infláció és persze a teljes leállás: az államcsőd, mely könnyen háborús állapotokat eredményezhet az országban. Szinte már hallom az átlag Fidesz-hívő szavait, mikor ez ne adj' Isten megtörténik: "De hát a "zelmúltnyolcév" miatt van és a Gyurcsány miatt van, aki kirabolta az országot"! Ehhez úgy érzem, nem kell különösebb kommentár.
Dajcstomi ismét twitterközelbe került. És, ha már hozta a jó sors, újfent nem hazudtolta meg önmagát. Idézem szó szerint magvas, mélyre szántó gondolatát és azt az emelkedett szóhasználatot: melyet a legkifinomultabb szóhasználatú emberek sem tudnak űberelni:
"Fúúú baszki, milyen őrjítő idegeskedés lehet Brüsszelben. Megjött már, még mindig nem? Akár az első menstruáció." (Deutsch Tamás itt a fenti bekezdésben írt magyar reakció uniós megküldéséről írt - A szerk.)
Gyülekeznek a felhők Tarlós István feje fölött. Nagy reményekkel indult neki, mint főpolgármester, szeretett volna megbecsült ember lenni, de úgy tűnik, végül ő is beleesik abba a szakadékba, melynek szélén a BKV tántorog. Méghozzá a céggel együtt. Kétségetelen, nem volt irigylésre méltó helyzetben, hiszen egészen elképesztő állapotokat örökölt a Demszky - érából. Úgy érzem azonban, Tarlós csak egy bűnbaknak kell. Aki elviszi a közlekedési vállalat esetleges csődje után a balhét. Tud valakire mutogatni Szijjártó, mikor előadja főnöke gondolatait a pulpituson, vagy éppen a köztévé számára ideális közegében. Tarlós csak erre volt jó. Sajnálom, hiszen jobb sorsra érdemes ember ő ezeknél.
Ismét áll a bál a MTVA háza táján. Ami azt illeti, nem vagyok meglepődve. De B. Cs. (megtisztelni sem vagyok hajlandó annyival, hogy nevét leírjam) szánalmas és röhejes magyarázkodása valami elképesztő volt. Nyilvánosságra került ugyanis a január 18.-án, a Közszolgálati Kuratórium ülésén elmondott szavai: „Hogyha lehetnék itt cinikus, mert nem lehetek, akkor azt mondanám, hogy egy kicsit rosszabb volt a helyzet, mert szakmai hibák voltak, és egy politikai rossz döntést könnyebb kijavítani, mint a selejt bosszúját.”
Jól olvasom, a selejt? Van nekem erről egy elképzelésem. A normális és jó szakembereket gondolom kirúgták és meghagyták a politikailag "korrekt" manusokat. Nem baj, ha nem konyítanak semmit sem szakmájukhoz, de párthűek legyenek az a lényeg. Aki meg nem szolgálja ki őket és maradt benne tisztesség, azok pedig félnek, ami jogos a mai időket nézve. (Ez csak egy vízió, egy feltételezés volt.) És biztos, a selejt tüntetett el a január 2.-ai, az Operaház előtt tartott tüntetésről úgy csak cirka, 100 ezer embert. Olyan szinten vérlázító ennek az embernek és az MTVA vezetésének a megnyilvánulásai, valamint az, ami a közszoláglatban zajlik, melynek kifejezésére az én szókincsem úgy érzem, kevés.

Elutasító szép (?) üzenet

Megfizetésnap
Mostanában mindenki megkapja az új jövedelmét. Jónáhány koppanás lesz vagy volt alighanem.
A legjobban természetesen a rokkantnyugdíjasok szívják meg. De említhetnék még néhány olyan réteget, akik kevesebb pénzt vittek haza. Nos, itt az ideje a politikától konzekvensen magukat távol tartók és a Fidesz-hívők elgondolkodásának. Vajon hová is húzták azt a bizonyos ikszet? Sajnos 2010-ben nemigen volt sok választás. Az MSZP-t érthető módon sokan kívánták már el a fenébe (többek között én is), joggal. A Jobbik eleve kiesett, az LMP-ről pedig akkor még nem lehetett tudni semennyit sem. Akik azzal a célzattal szavaztak a jobboldalra, hogy "na most jól megszívatjuk a szocikat", azok most feltehetik a kérdést. kit is szívattak meg valójában? Őszintén remélem, mostanában sokan felébredtek és rájönnek, az MSZP negyed ennyire sem szívta a vérünket, mint ez az úgynevezett keresztény kormány. És vannak még, akik mindent bevesznek. A szánalmas szijjártói hablatyolt "azelmúltnyolcév"-ről és az összes hazug dumát. A hívők, akik talán sosem ébrednek fel téli álmokból, melyet Orbán Viktor bocsátott le rájuk a retorikájával. Igen erősen élek a gyanúperrel, ha egy ilyen embernek elveszik a feje fölül a tetőt és kénytelen az aluljáróban lakni, valahogy azt is meg tudja magyarázni. Mert biztos van valami célja ezzel a kormánynak és én hiszek benne, hogy ez jó dolog, meg "azmúltnyolcév" hibáit ki kell javítani és ezért is a Gyurcsány a felelős, aki kirabolta hazánkat.
Kétségtelenül nehéz kiszakadni azoknak a médiumoknak a bűvköréből (gondolok itt elsősorban a Hír Tv-re), amelyek folyamatosan sulykolják a korábbi vezetés bűneit. Igen, én ezt nem tagadom, voltak az előző kormánynak is hibái. De vessük már össze a szívatásokat a korábbi és a mostani időkkel! Elképesztő differencia van a kettő között.
Ugyan nem kapcsolódik a témához, de ismételten nem mehetek el szó nélkül az MTV székház előtt még mindig tartó éhségsztrájkról, mely szintén azt példázza, banánköztársaság lettünk. Normális demokráciában nem kellene ilyen performance-ot csinálni és nem kellene hónapokig tábort verni egy közintézmény előtt. Mindenesetre jó érzés tudni, hogy a hatalom kiszolgálójának központja mellett pár négyzetméteren még él a jogállam és a köztársaság. Ez felemelően jó érzés ebben az elképesztő hanyatlásban, amit átél a társadalom minden tagja, noha sokan nem is tudnak erről.

Diktatúra testközelből
Ékes példája a szombati, kormány melletti felvonulásnak, hogy Magyarországon nem demokrácia, hanem valami egészen más van.
Észak Korea feeling támadott meg, mikor a tüntetésről készült képeket nézegettem. “Szeretünk Viktor” és hasonló táblákat láttam. A kommunista rezsimben is van ilyen, csak ott máshogy hívják. Lényegében ugyanaz. Bravó. Kitűnően látszott, mennyi hívő tud kimenni az utcára szeretett vezérüket imádni. A legfelháborítóbb a határon túliak jelenléte. Hogy képzelik azt, hogy idejönnek és istenítik azt népnyúzó kormányt, ami szívat engem? Az ő életükre nincs hatással ez az eszetlen önkény. Egy gyakorlati kérdés. Kíváncsi lennék, ha én odamennék Bukarestbe és egy “Éljen Băsescu” táblát lengetnék az utcán. Elküldenének a fenébe és igazuk lenne. A saját országomban hőzöngjek. Teljes joggal mondanák mindezt. Sőt, a Népszava értesülése szerint még pénzt is fizettek jelenlétükért. A lap beszámol arról, miszerint a Falk Miksa utcában egy házmester hallotta, amint nagyváradi magyarok arról beszélnek, fejenként 3500 forintot és egy meleg ebédet kaptak a részvételért. Ez a módszer nem ismeretlen, hiszen tavaly március 15.-én Orbán a Nemzeti Múzeumnál tartott beszédénél fizetett bértapsolókkal vetette magát körül.
Teljesen nyilvánvaló, a szombati megmozdulás résztvevői mennyire hívők. Ennek ékes példája, az ATV fiatal riportnőjének többszöri inzultálása is. Az egyik beszóló szerint “eladta a lelkét”. Ha gondolkodás annak számít, akkor én is ilyen vagyok. Ők hisznek, én gondolkodok. Ebből is látszik, a Fidesz túllépett a politikai part fogalmán és vallás lett, melynek egy központi szereplője van: Orbán Viktor.
Fontos megjegyeznem, nem kell megijedni ettől a tömegtől. A jobboldal mindig is híres volt a mozgósítási képességéről. Ha még marad a sorozatos szívatások ellenére fél millió hívő, az nem elég ahhoz, hogy komoly tényezőként vegyük a Fideszt az Orbán utáni időkre. És ha azt nézzük, hogy a feltevés szerint csupán minden ötödik emberüket mozgósították.
Elemi igazságérzetem háborog, mikor a köztévé, a január másodikai tüntetéshez és ehhez a kormánypárti eseményhez való hozzáállása eszembe jut. Az utóbbi annyira fontos volt, hogy az Este című műsor különkiadással jelentkezett szombaton és nem mellesleg meghamisították a tüntetők számát, ugyanis nem 400, hanem körülbelül 100 ezren voltak. Az ellenzéki megmozdulásról pedig csupán egy 2 perces tudósításban számoltak be és közben azt a látszatot keltették, valójában nincs is ott senki, pedig ugyanannyian voltak, mint a Békemenet résztvevői. Az ellenzéki médiumok nem hallgatták el, mennyien voltak a felvonulók. A másik oldal orgánumai (és most már nyugodtan idesorolhatjuk a közszolgálati adókat is), pedig elbagatellizálták a létszámot. Fájdalmas mindezekről írni.
Több dolgot nem ártana tudatosítani. Először is: a kormánypárti hívők hatalmas tévedésben vannak akkor, amikor azt mondják, Magyarországot támadják. Ez nem igaz. Nem az országot és annak népét, hanem annak dilettáns kormányát kritizálják. Meglehet, ők saját magukat a hazaként aposztrofálják, de akkor a többi, nem Fidesz szavazó micsoda?
A második: sok kritika jön a jobboldal felől, miszerint mi csak károgunk a diktatúráról és lám, mennyi ellenzéki lap jelenik meg. Az önkényuralmi rendszerek és a demokrácia között elképesztő átmenetek vannak. Nincs olyan, hogy egyik nap ez, aztán a másikon pedig az. Van egy-két, kormányt kritizáló orgánum, melyet még nem sikerült elhallgattatni. A Klubrádiót sajnos már sikerült. Akik azt mondják, mint például én is, hogy diktatúra van, nem örömből és nem valamifajta cél miatt mondjuk. Sajnos látjuk, tapasztaljuk a kétharmad pusztító demokrácia ellenességét. Minden elemében emlékeztet egy igazi autokrata rendszerre. Nem az a bajunk, hogy ők vannak hatalmon, hiszen a demokrácia legfontosabb játékszabálya az, most egyszer az van akit én választottam, másszor az, amit más választ. És aki kisebbségben van a véleményével, az fogadja is mindezt el. Nem is a Fidesz a probléma, hanem annak antidemokratikus lépései.
Ezt jó lenne, ha mindenki észrevenné, aki demokráciában és nem egy diktatúrában szeretne élni. Nem úgy, mint most.

Szösszenetek
Korábbi írásaimtól eltérően nem egy, hanem több témát dolgozok fel egy postban. Kevesebb lesz egy bekezdés, de a tartalom változatlan marad.
Giró Szász András volt minap az ATV Egyenes beszéd című műsorának a vendége. Valamiféle önmazochizmusból feltámadt bennem a vágy, hogy megnézzem. Eleinte érdekesnek tűnt, ám a beszélgetés előrehaladtával egyre jobban idegesített a kormányszóvivő szánalmas és átlátszó handabandázása. Egyes számítások szerint a "ne haragudjon" kifejezést több, mint negyvenkétszer mondta ki. Még azt is látni véltem, amint magában mosolyog. Nyilván, ha ez lenne a munkám és nem kevés pénzért csinálnám, valószínű, hasonlóképpen viselkednék. Mert azt mégsem lehet mondani, kérem kedves Olga, ez baromság úgy, ahogy van. Hiába magyarázkodik erre csak azt lehet mondani: ülj le fiam, egyes, megbuktál.
Szelmeszi Gabriella Fidessz sszóvivő, tájákosztatott, a kormány figyelemmel kíszéri a benszinárakat. Én is ezt teszem, figyelemmel kísérem és egyre több csúnya szó jut eszembe, mikor a benzinkúton a töltőpisztolyt a tankhoz emelem.
Tüntetés lesz, van vagy volt a kormány mellett, én már nem tudom mikor, de a lényeg változatlan. Egy-két kérdés felmerült bennem. Szereted a 425 forintos benzinárakat? Szereted a 27%-os áfát? Szereted, hogy az adójóváírás megszűnése és a 16%-os adókulcs miatt tízezrekkel kevesebbet viszel haza? Szereted a 320-as forint - euró és a 255 forint - svájci frank árfolyamot? Nos, aki mindezekre igennel válaszol, az valóban menjen is ki tüntetni a kormány mellett. Csendben és halkan jegyzem meg: a fennálló hatalom mellett demonstrálni nem szoktak demokráciákban.
Az MTV ismét maradandót alkotott. Nem találta meg az Opera előtt tüntető százezres tömeget. Én megértem őket. Nem telik GPS-re, de még egy spirálfüzetes Budapest - térképre sem, mivel most költségracionalizálás néven csak több ezer embert küldtek el. Inkább adunk adásonként közel húsz milliót a Fábry - műsorra és több milliárdot a Jáksó- féle szappanoperára. A hiteles tájékoztatásra meg nincs pénz. Tanulhatnának a Hír TV-től, akik megtalálták újév első napján a Kossuth téren az új Alkotmányt ünneplő, fantasztikus, húsz fős tömeget. Idézek egy klasszikus filmből: nem mondhatok mást, bravó!
Schmitt Pál esetében plágiumgyanú áll fenn. (Azért nem konkretizálok, nehogy meglássa. De szerintem mindenki nagyon jól tudja, mi az igazság.) Ez érzésem szerint a legkisebb baj vele, hogy ilyet csinál. Sokkal nagyobb probléma, az, amit köztársasági elnök tevékenykedik. Illetve, amit nem. Tudjuk nagyon jól, miről beszélek. Ezekhez képest piskóta egy doktori disszertáció lenyúlása. Hasonló esetben, normális országokban, ha már csak a gyanú leghaloványabb árnyéka áll fent, akkor is lemond az államfő. Itt meg mi van? Meg se szólal, csak a KEH adogat ki mindenféle hazug közleményt, miszerint a mi elnökünk együtt dolgozott azzal a bolgár sportkutatóval, akinek az anyagát a valóságban lenyúlta. (Megkérdezték az időközben elhunyt tudós lányát is, aki szerint apja nem tett említést arról, hogy ismerték volna egymást. Ciki.)
Utolsó kommentek