Végül kiderül, hogy Róna Péternek lesz igaza és a pénzpiacok elsöprik Orbánt? Nem lennék meglepve, ami azt illeti.
Kicsit vulgáris a hasonlat, de aki szembe széllel végzi el a dolgát, az nem számítson semmi jóra. Főleg, úgy, ha nem is tud ennek hátrányairól. Orbánék gyakorlatilag ellenmennek minden eddig jól bejáratot közgazdasági elvvel és helyette inkább szabadságharcot folytattak, amit aztán feladtak és végül csak az odamentek kuncsorogni a Valutaalaphoz. De az Unió 3 pontos ultimátumot adott nekik - tudatta a hvg.hu. A lap szerint az új jegybanktörvény és az egykulcsos adó kétharmados törvénybe iktatásának eltörlése esetén adhat csak hitelt az IMF.
Ez már önagában egy abszurd, hiszen megkötné előre jópár kormány kezét. Hiszen ha, mi, magyar emberek megválasztunk egy kabinetet, akkor elsősorban arra voksolunk, hogy a közterheket variálják. Ha betonba, akarom mondani kétharmados törvénybe van öntve egy adótörvény, akkor a következő kormányok nem tudnak nekik tetsző gazdaságpolitikát folytatni. Ez persze csak egy, amiért nem szimpatikus Orbán Brüsszelben.
Számtalanszor leírtam már: a külföld figyel minket. Látják mi zajlik hazánkban, hogyan építi le a demokráciát egy demokratikusan megválasztott kormány és milyen, az alapvető emberi jogokkal ellenkező törvényeket fogad el a kétharmad, természetesen a "zemberek akaratára hivatkozva. (Mondjuk most az Alkotmánybíróság egy utolsó csapást mért a fülkeforradalmi hevületben hozott passzusokra és semmisnek nyilvánította a médiaalkotmány és a büntetőeljárási törvények egyes szakaszait.) Gondolok itt elsősorban az új köznevelési törvényre, melyben kötelezővé teszik azt, hogy a gyereknek 3 éves korától kötelezően óvodába kell menni.
Elkanyarodtam ez eredeti témától, a gazdaságpolitikátóltól, ami nem folytatható tovább. Ezt jól mutatja az Unió álláspontja. Persze lehet, ott van például Észak Korea is. Aki egy kicsit is járatos a közgazdaságtanban, tudja nagyon jól, a kapitalizmusban szimbiózisban élnek egymással az államok és az nem működik semmi nemű pénzügyi szabadságharc, mert mindenki rajtunk fog röhögni. Mint ahogy ezt most is teszik. És ha most se adott az IMF, akkor ne legyenek illúzióink, hogy mikor belevitt minket az államcsődbe az Orbán - Matolcsy duó, akkor se fognak egy kanyival sem kisegíteni.
Ezek a kilátások, ezért van szükség a 180 fokos gazdaságpolitikai fordulatra. Ameddig ez a kormány van, ebben még sajnos csak reménykedni sem nagyon lehet. De mint tudjuk, az hal el utoljára.
Szembeszél
Folytassa IMF!
Megszakadt a kormány és az IMF tárgyalása. Állítólag az új jegybanktörvény tett be nekik. Az egyik oldal azt mondja, semmi baj, az ellenzék szerint államcsőd közeli helyzetben vagyunk és a szakadék felé tartunk. Megpróbálok rendet tenni ebben a kaotikában (noha nem ígérem, sikerül is.)
Ennek következtében a 3 perc alatt brutális gyengülést produkált a forint az euróval szemben, a BUX is meredeken elkezdett zuhanni. Ezt mindennek lehet titulálni, csak éppen sikernek nem. Persze azért kormányoldalon mindenki igyekszik bagatellizálni az egészet. Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője szerint a Valutaalap munkatársai otthon akarják várni a Jézuskát. (Biztos nem értesült arról az aprócska, ám el nem hanyagolható dologról, hogy eredetileg tovább maradtak volna Budapesten.) Hallani olyan véleményt is, miszerint ez csak egy informális tárgyalás volt és az igazi majd csak később kezdődik. A egyeztetést vezető, újabban tárca nélküli miniszter Fellegi Tamás totálisan mást mondott, mint a helyzet. Idézem az általa kiadott közleményt: "A találkozó célja a kapcsolatfelvétel, az érdemi tárgyalások menetrendjének és tematikájának előzetes egyeztetése volt. A megbeszélés kiemelt jelentőséggel bírt, mivel világossá tette a felek számára az álláspontokat, így a magyar Kormány azok ismeretében készülhet fel a jövőbeni tárgyalásokra" .
Már ha lesz ilyen. Nem lennék meglepve, ha az IMF végleg hátat fordítana hazánknak. Sok tényező játszhatott közre abban, miért hagyta faképnél a kormányt. Ilyen lehet például a maradék magánnyugdíjpénztár tag lenyúlása vagy az új jegybanki alaptörvény, mely lényegében pórázon tartaná az intézményt. Bár az utolsó napon még igyekeztek rajta finomítani, Brüsszelben úgy vélik, a kabinet eddigi magatartása arra utal, hogy végül nem fogadják el Rogán Antal módosító indítványát. Könnyen lehet azonban, felálltak volna amúgy is az asztaltól, de az a törvény csak adott számukra egy indokot vagy ha úgy tetszik, ürügyet.
Néhány elemző egészen odáig ment: végezetes lehet ha nem közelednek az álláspontok. Duronelly Péter Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója az Indexnek úgy reagált a tárgyalások megszakadására, hogy "úgy fest, hogy nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal". Ezek után valóban apró öröm az a tény, miszerint újabb leminősítés nem várható.
Az Index emlékeztet arra, két szervezettel kell egyezségre jutni, a másik pedig az Európai Unió. A lap szerint ők a nehezebb ellenfél. Ijesztő, hogy Olli Rehn személyes döntése alapján fejezték be az egyeztetést.
Nehéz most megállapítási jelen pillanatban, mi történik hazánkkal a továbbiakban. Egyben biztosak lehetünk. Az IMF elrohanása baljós előjel az egész gazdaságra nézve, hiszen a velük való kompromisszum javítaná a befektetői hangulatot. És nem mellesleg a forint árfolyamának is jót tenne. Most csak néhány előnyét soroltam fel annak, milyen pozitív hatásai lennének egy esetleges megállípodásnak. De még az is előfordulhat, hogy januárban végleg megszakadnak a tárgyalások és akkor finoman szólva is nyakig ülünk majd a szószban. Mert kell az a bizonyos hitel.
Nem lehet tudni, milyen fordulatokat vesz még ez a história. Mi, magyar emberek csak bizakodhatunk egy olyan kimenetelben, melyben mindenki jól jár.
források: nepszava.hu; index.hu
Állítsátok meg Gyurit!
Itt van az euró, ami most vagy készül összedőlni, vagy nem. Mindenesetre Matolcsy György, a Corvinus Egyetemen egy konferencián kijelentette, Magyarország (kapaszkodjon meg mindenki!), 2020-ban fog várhatóan áttérni a közös európai fizetőeszközre. A nemzetgazdasági miniszternek mindenesetre talán sűrűbben kellene forgatni a jövőre életbelépő alkotmányt. Amelyben világosan le van írva, hazánk hivatalos pénzneme, a forint. Nem értem, miért került bele, ha egyszer majd úgy is át kell írni az egész Alaptörvényt. Vagy talán már tudják, nem lesz itt újra 2/3-ad. B alternatíva, Matolcsy hülyeségeket beszél és akkor nem is érdemes foglalkozni az egésszel. Nem ez lenne az első eset.
Mindenesetre a Népszava információja szerint, Hernádi Zsolt helyét veheti át a MOL élén. Mint ahogy a portfolio.hu emlékeztet, Matolcsy még sosem volt a versenyszférában. Nagy kihívás elé állítaná Orbán Viktort, ha ez valóban így történne. Mondjon le a jobbkezéről? Ha ezt tenné, csak kiröhögtetné magát. Vagy hagyja posztján, és akkor továbbra is azt csinál a honi gazdasággal, amihez éppen kedve szottyan? Hiába mondja a miniszterelnök magyar hangja, Szijjártó Péter, hogy szó sincs bizalomvesztésről, azért Matolcsy valahogy nem fér bele abba a tárgyalódelegációba, mely az IMF-hez megy. Könnyen meglehet, ez a Valutaalap egyik feltétele volt. Vele nem állunk szóba. Biztos emlékeznek 2010 nyarára, mikor kipaterolta őket. Valamint friss még az élmény, amikor pár héttel ezelőtt körülbelül 2 perc alatt közölte, mit akar és befejezettnek nyilvánította a tárgyalást. Személyes példa, én ennyi idő alatt lemegyek a kisboltba és veszek egy csokit. De erősen kétlem, hogy ezalatt az időtartam alatt meg lehet tárgyalni azt, ami most jelen pillanatban az ország számára a legfontosabb. Ezért nem férhetett bele abba a keretbe, amit Orbán Viktor küldött tárgyalni az IMF-hez. És erről, mi magyar emberek nem kapunk semminemű tájékoztatást. Jól mondta Hajós András december 3.-án a Képviselői Irodaház mellett megtartott tüntetésen: gyerekeknek néznek minket.
Jó lenne, ha hazánk nemzetgazdasági minisztere egy hozzáértő szakember lenne és nem olyan, aki folyton csak vizionál és az így keletkezett, finoman szólva is légbőlkapott hülyeségeket verné keresztül az országon. Sajnos, ezért nem ők, hanem mi fogunk megfizetni. Keserves lesz a tanulópénz, az biztos.
Utolsó kommentek